The APCRG's Responsible Business Scheme

Constituency Responsible Business Champions 2016

The following companies have been nominated as their Constituency Responsible Business Champions by their local MP.

Nominated Organisation

 

Nominating MP

 

Constituency

Acorn Stairlifts Limited

 

Kris Hopkins MP

 

Keighley

adi Group Ltd

 

Richard Burden MP

 

Birmingham, Northfield

Adnams plc

 

Therese Coffey MP

 

Suffolk Coastal

Adshead Ratcliffe & Co Ltd

 

Pauline Latham MP

 

Mid Derbyshire

Alun Griffiths (Contractors) Ltd

 

David TC Davies MP

 

Monmouth

Anglian Water Services Ltd

 

Jonathan Djanogly MP

 

Huntingdon

Associated Waste Management Ltd

 

Andrea Jenkyns MP

 

Morley and Outwood

AST Signs

 

Rory Stewart

 

Penrith and The Border

Berghaus Ltd

 

Mrs Sharon Hodgson MP

 

Washington and Sunderland West

Borders Biscuits

 

Angela Crawley MP

 

Lanark and Hamilton East

Canary Wharf Group plc

 

Jim Fitzpatrick MP

 

Poplar and Limehouse

Carillion plc

 

Graham Allen MP

 

Nottingham North

D J Hutchings Limited

 

Andrea Leadsom MP

 

South Northamptonshire

Danwood Group Ltd

 

Karl McCartney

 

Lincoln

Diageo

 

Derek Twigg MP

 

Halton

DS Smith Packaging - Launceston

 

Scott Mann MP

 

North Cornwall

East London Electronics

 

Stephen Timms MP

 

East Ham

Fasset Ltd

 

Alan Mak MP

 

Havant

Fluor UK

 

Sir Gerald Howarth MP

 

Aldershot

Ford Engineering Group

 

Emma Lewell-Buck MP

 

South Shields

Freshfields Bruckhaus Deringer LLP

 

Emily Thornberry MP

 

Islington South and Finsbury

Fujitsu

 

Drew Hendry MP

 

Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey

Good Energy

 

Michelle Donelan MP

 

Chippenham

Harlequins FC Ltd

 

Tania Mathias MP

 

Twickenham

Hastings Insurance Services Ltd

 

Huw Merriman

 

Bexhill and Battle

Johnson Matthey plc

 

Sir Oliver Heald MP

 

North East Hertfordshire

Kelvin Hair

 

Patrick Grady MP

 

Glasgow North

Kurt J. Lesker Company Ltd

 

Amber Rudd MP

 

Hastings and Rye

Kärcher (U.K.) Ltd

 

Victoria Prentis MP

 

Banbury

Land Sheriffs

 

Robert Halfon MP

 

Harlow

Latchways plc

 

Claire Perry MP

 

Devizes

Manchester Airport

 

Mike Kane MP

 

Wythenshawe and Sale East

Marks and Spencer PLC (Basingstoke)

 

Rt Hon Mrs Maria Miller MP

 

Basingstoke

Marshalls Group

 

Daniel Zeichner MP

 

Cambridge

MD Insurance Services Ltd

 

Rt Hon Frank Field MP

 

Birkenhead

Northumbrian Water Group

 

Roberta Blackman-Woods MP

 

City of Durham

Olswang LLP

 

Keir Starmer

 

Holborn and St Pancras

Pat Munro (Alness) Ltd

 

Dr Paul Monaghan MP

 

Caithness, Sutherland and Easter Ross

Patrick Contract Joinery Ltd

 

Andy Burnham MP

 

Leigh

Port of Blyth

 

Ronnie Campbell MP

 

Blyth Valley

QinetiQ Group plc

 

John Glen MP

 

Salisbury

RB Grant Electrical Contractors

 

Roger Mullin

 

Kirkcaldy and Cowdenbeath

Russell Finex Limited

 

Seema Malhotra MP

 

Feltham and Heston

Speciality Breads Ltd

 

Roger Gale MP

 

North Thanet

Speciality Breads Ltd

 

Craig Mackinlay MP

 

South Thanet

Standard Life plc

 

Ian Murray MP

 

Edinburgh South

Swift Group

 

Richard Benyon MP

 

Newbury

Tesco Fratton Park

 

Mrs Flick Drummond MP

 

Portsmouth South

The Spinney Day Nursery Ltd

 

Chris Matheson MP

 

City of Chester

Vic Smith Beds

 

David Burrowes MP

 

Enfield Southgate

Waltet Ltd

 

Caroline Nokes MP

 

Romsey and Southampton North

West & Coe Funeral Directors

 

Jon Cruddas MP

 

Dagenham and Rainham

Xiros Limited

 

Greg Mulholland MP

 

Leeds North West

Zest

 

Stephen Gethins MP

 

North East Fife

Zurich Insurance

 

Robert Buckland MP

 

South Swindon

Zurich Insurance

 

Justin Tomlinson MP

 

North Swindon